Kompozitní tkaniny


 
POUŽITÍ

Naše kompozitní tkanina aramid/bazalt a 100 % bazaltová tkanina se používají při výrobě laminátů pro stavbu lodí, letadel a sportovních potřeb. Uplatní se však i v dalších oblastech - všude tam, kde je potřeba snížit cenu kompozitu při zachování potřebných parametrů.

SLOŽENÍ

Kompozitní materiál se skládá ze dvou nebo více částí, které dohromady dávají výslednému výrobku nové vlastnosti, které nemá sama o sobě žádná z jeho součástí. V našem případě vyrábíme kombinaci bazalt a aramid. Bazalt působí v této kompozitní tkanině jakožto náhražka za uhlíková vlákna, která jsou několikanásobně dražší.

VLASTNOSTI

Bazalt (čedič) se v přírodě bohatě vyskytuje jako nerost ve formě vhodné ke zvlákňování. Bazaltová (čedičová) vlákna jsou složena ze svazku nekonečně dlouhých fibril vzniklých rozvlákňováním taveniny anorganického materiálu čediče – bazaltu vhodného složení. Jsou vysoce pevná, ohebná a využitelná na výrobu technických výrobků ve všech odvětvích průmyslu.

Je známo, že bazaltová (čedičová) vlákna vykazují v mnoha směrech mimořádné vlastnosti. Patří k nim zejména:
  • vysoká pevnost a vysoký modul pružnosti
  • vysoká tepelná odolnost a použitelnost v širokém rozsahu teplot
  • vynikající izolační vlastnosti – tepelné a zvukové
  • výborná chemická odolnost proti většině alkálií, organickým kyselinám, anorganickým kyselinám, organickým rozpouštědlům, většině chemikálií a jiným agresivním látkám
  • vysoký elektrický odpor a schopnost stínění elektromagnetického záření
  • dobrá odolnost proti plísním a jiným mikroorganismům
  • odolnost proti kontaminaci radioaktivním zářením
  • nehořlavost a nízký obsah spalin.
V řadě vlastností, jako je pevnost, modul pružnosti, chemická a teplotní odolnost, čedičová vlákna výrazně předčí vlákna skleněná. Vyšší koeficient teplotní roztažnosti umožňuje výrobu konstrukčních elementů, které lépe odolávají intenzivním a drastickým teplotním změnám, než je tomu v případě skleněných vláken. Jediné „proti“ v tomto porovnání je cena bazaltových vláken, která je vyšší než u skleněných. Pokud ale vezmeme v úvahu ekologii, vítězí bazaltová vlákna.
 
Použité příze:bazalt
Hmotnost:255 g/m2
Šířka:100 cm
Použití:tkaniny pro laminaci různými typy pryskyřic, tyto lamináty se používají při výrobě a opravách lodí, letadel, automobilů, sportovních potřeb, krytů kol, sedaček, disků atd.


 
POPTÁVKA

V případě zájmu o naše kompozitní a bazaltové tkaniny, popřípadě o další informace týkající se jejich využití a aplikace, nás prosím neváhejte kontaktovat.

Bělehrádková Radka, tuzemsko a export, belehradkova@svitap.cz, tel. +420 461 568 254
Pospíšilová Jitka, tuzemsko, pospisilova@svitap.cz, tel. +420 461 568 255, mob. +420 605 700 621
Vokounová Jana, export, jvokounova@svitap, tel. +420 461 568 250, mob. +420 605 700 612

Kontaktní formulář

Zaujala Vás naše nabídka? Napište nám!
Položky označené * je nutné vyplnit.