SVITAP s.r.o. (logo)

V Lomnici táhneme za jeden provaz

Když se v Lomnici nad Popelkou řekne Technolen, všichni místní si okamžitě vybaví tkalcovské stroje,
plachty a stany. Spočítali byste snad na prstech jedné ruky, kdo z Lomnických v této firmě někdy
nepracoval, nebo alespoň někdo z jeho rodiny. Historie firmy totiž sahá přes 200 let zpátky a s jistými
obměnami a s postupným vývojem si drží svou výrobu dodnes. Nyní vyrábí pod hlavičkou SVITAP.
Kam až sahá tradice výroby, s čím se v provozu potýkají a o jaké výrobky je největší zájem, nám
v rozhovoru přiblížil ředitel závodu pan Mgr. Luboš Hlava.

Zaměstnanci Lomnice - jaro 2023
Zaměstnanci Lomnice - jaro 2023

Technolen je bez nadsázky fenoménem Lomnicka a celého Podkrkonoší. Řeknete nám prosím více o jeho historii?

Vznik Technolenu se datuje k roku 1808, kdy jej založil jako rodinný podnik pan Šlechta. Tenkrát se zde vyrábělo na tkalcovských stavech plátno. Textilní průmysl byl pro oblast Podkrkonoší typický, proto se i společnost velmi rychle rozrůstala a zanedlouho dodávala do celé Evropy. Za dob komunismu se z ní stal národní podnik a orientoval se logicky především na východní trhy.

Původní historická budova, kde vše začalo, stojí u rybníka na druhém konci Lomnice. Budova, kde se nyní nacházíme, byla postavena v 60. letech minulého století. Je poměrně rozsáhlá a má strategickou polohu u nádraží. Vyrábělo se na sklad a z nádraží zboží putovalo rovnou do Ruska. Na svou dobu byl Technolen velmi pokrokový. Ke konci 80. let už Technolen dodával i na západ. Vyráběly se zde plachty z bavlny, technické tkaniny a rozvíjely se vlastní receptury i materiály. Postupně přišlo rozhodnutí dělat i svoje výrobky, začalo se tedy s výrobou stanů. Na to se navázalo např. pogumováním plachet, které zlepšilo
užitné vlastnosti výrobků. V době největšího rozkvětu zde pracovalo okolo 500 zaměstnanců.

Jak se firma vyvíjela po roce 1989?

Po pádu totality se národní podnik rozpadl a závody byly postupně privatizovány. Lomnický závod koupila společnost Mehler AG, která privatizovala i další závody v Podkrkonoší. V roce 2019 došlo k rozhodnutí, že část závodu, Technolen technický textil s.r.o., BU3 Lomnice nad Popelkou bude nabídnuta k prodeji. Technolen pak od 1. 6. 2021, po covidovém období, koupil SVITAP. Mehler Texnologies dosud působí v původní historické budově, kde tkají a tady kousek od nás plachty nánosují. Vyrábíme úplně jiný sortiment, ale na určité bázi spolupracujeme.

Co je dnes hlavním výrobním programem?

Specializujeme se jako správná konfekce na šití a svařování různých druhů tkanin, jako např. bavlny, směsové tkaniny, netkané tkaniny a samozřejmě PVC plachtoviny. Náš výrobní program stojí už od roku 2010 na třech pilířích. Prvním je stanový program, kdy vyrábíme stany sériově i na zakázku. Základem je plachta z bavlny, která je povrchově upravená. Zákazníkům ušijeme na míru bez nadsázky cokoliv, od kempingových stanů, verand ke karavanům, party stanů, přes různé krycí plachty. Pro jednoho zákazníka
jsme nedávno například šili plachtu na bojová letadla. Druhým programem jsou výrobky ze svařovaného PVC. I z toho vyrábíme různé stany a krycí plachty, ale třeba i záchranářská nosítka, protipovodňové stěny nebo třeba plachty pro skladové haly. Třetím nosným pilířem jsou různé transportní systémy. V našem případě dodáváme pro automotive vložky do kontejnerů, které slouží pro ochranu převáženého zboží.

Kdo jsou vaši zákazníci, kam všude dodáváte?

Orientujeme se především na zahraniční trhy. Máme své stálé klienty, ale hledáme samozřejmě i nové spolupráce. Co naši zákazníci velmi oceňují, je tradice firmy. Mnohdy vůbec nechápou, jak se firmě podařilo přežít všechny ty turbulence za poslední dvě staletí. Proto v nás vidí silnou firmu se stabilním zázemím a kvalitními výrobky. Nejvíce dodáváme zboží do Evropy. S našimi partnery máme velmi dobré vztahy a vždy se snažíme domluvit. U každé nové zakázky to je třeba rok vývoje, než se rozjede sériová výroba.
Dělají se vzorky, testy kvality, a ověřuje se, zda se dá udržet výrobní cena.

Jak se vám daří bojovat s konkurencí?

Našim cílem je udržet kvalitu za přijatelné náklady, což není vždy jednoduché. Samozřejmě nám na záda dýchá konkurence z východní Evropy, především Bulharsko, Maďarsko, v poslední době i Polsko a nejvíce Čína. Ti jsou totiž pořád ještě schopni tlačit ceny dolů, jak z pohledu minimálních mezd, tak z pohledu vstupních surovin. Na základě toho musíme tedy i my uzpůsobovat cenu. Každopádně, stojíme si za nákupem surovin z Evropy, kde máme pořád jistotu, že zboží splňuje legislativní podmínky – tedy kvalitu i ekologickou výrobu.

Po jakých výrobcích je největší poptávka?

Naší výhodou je velmi široký program, takže je pro nás jednoduché postavit aktuální byznys na výrobcích, které jsou zrovna v kurzu. Dokážeme se i hodně přizpůsobit, umíme vyrobit prakticky cokoliv. Od doby pandemie tak např. frčí stanový program. Lidé si zvykli na jiný způsob cestování a zájem je o stany a předstany pro karavany. Dodáváme především pro Německo, Holandsko a Dánsko, ale i do Čech.

V poslední době je v oblibě také luxusní stanování, tzv. glamping. Kdo stany odebírá?

Glampingový stan Sahara (vzorová stavba)
Glampingový stan Sahara (vzorová stavba)

Většinu věcí vyrábíme pro firmy sériově, v případě stanů to ale může být i v jednotlivých kusech. Glampingové stany jsou stále více v oblibě, objednávají si je kempy, farmy, ale i podnikatelé, kteří chtějí sezónně nabízet ubytování v přírodě. Naposledy jsme dělali větší zakázku třeba pro ZOO Dvůr Králové nad Labem, kteří si vybavili luxusními stany svůj safari kemp. Stan není celoroční, postaví se zhruba v květnu a sezóna končí dle počasí na podzim. Ke stanům dodáváme i konstrukci, ale ne podestu. Mezi stanovým programem jsme, dovolím si tvrdit, na trhu jednička.

Kolik zaměstnanců ve firmě pracuje?

Již několik let máme stabilní počet zaměstnanců. Aktuálně u nás pracuje na 70 zaměstnanců,
z toho 40 lidí manuálně, jsou to svářeči a švadleny. Všech našich zaměstnanců si opravdu vážíme, jsme jako rodinná firma. Táhneme za jeden provaz, jsme tým a navzájem si pomáháme. Snad i proto máme minimální fluktuaci. Všichni vědí, co mají dělat, sami přichází s novými nápady nebo řešením. Převážně tu pracují Lomničáci, proto máme k firmě někdy až sentimentální vztah. Chci touto cestou všem moc poděkovat! Někteří tu pracují po celý život. O to těžší je pak za ně sehnat adekvátní náhradu, když už se blíží
důchodovému věku.

Jsou kvalitní pracovníci z oboru vůbec k mání?

Největší problém je sehnat švadleny. Toto řemeslo bohužel pomalu vymírá. Nejsou ani adekvátní učňáky, jediný je zde kousek v Nové Pace. Být švadlenou je u nás celkem náročné povolání – není to oblečení, plachty jsou těžké. Nejen proto se do toho mladým moc nechce. Hledáme tedy, kde se dá, třeba i na východních trzích. Takto jsme vzali i několik pracovníků z Ukrajiny, kteří uprchli před válkou. Pomohli jsme jim ve spolupráci s městem sehnat zázemí pro rodinu, dětem školu. Vyplatilo se nám to. Ženy buď už předtím šily, nebo se to naučily poměrně rychle. Jsou to moc šikovní a zruční lidé.

Kam nyní lomnický SVITAP směřuje?

Vloni jsme ze Svitav do Lomnice přemístili svářecí dílnu a od září 2022 jsme začali se sériovou výrobou. Děláme zde párty stany, plachty na skladové haly a PVC přístřešky. Chceme rozšiřovat šicí program – sháníme nové švadleny, prostory připravené máme. Držíme si know-how, jsme připraveni reagovat na potřeby trhu, protože technologie máme. Naše stroje, i když jsou některé už letité, umí vše, co potřebujeme. Ve svářecí dílně máme všechny možné technologie sváření – horký vzduch, horký klín i vysokofrekvenční sváření. Nově jsme ale zakoupili stroj na podsváření švů, což zabezpečí, aby skrz švy neprotékala voda.
To posouvá výrobky zase o kus dál. Jdeme teď tedy spíše cestou hledání úspor na provozu a spotřebách energií. Vyměnili jsme veškeré osvětlení za LED, což nám přinese 30-35% úsporu, řešíme topení a plánujeme vyměnit stará železná okna za nová. Uvažujeme také nad fotovoltaikou. Zakázek máme nyní dostatek, máme perfektní a stabilizovaný tým a jsme otevřeni novým příležitostem.

Rubriky

Potřebujete
poradit?

Rádi vám pomůžeme.

Obraťte se na nás, ochotně vám pomůže najít nejlepší řešení.